Jak działa giętarka do blachy?

Jednym z najczęściej wykonywanych rodzajów obórki plastycznej metalowych elementów jest ich gięcie. Proces ten umożliwia formowanie produktu do docelowego kształtu i jest bardziej wydajny od cięcia i spawania. Zastanawiasz się, jak działa giętarka do blachy i jak możesz wykorzystać to urządzenie? Po dokładny mechanizm pracy zaginarek zapraszamy do dalszej części tego artykułu.

Wyginarka, giętarka czy zaginarka?

To samo urządzenie można nazwać na trzy różne sposoby i każdy z nich jest tak samo poprawny. W naszym przedsiębiorstwie utarło się sformułowanie „giętarka” i to nim będziemy się najczęściej posługiwać, jednakże „wyginarka” i „zaginarka” są po prostu synonimami tego słowa. Czym innym jest natomiast „zawijarka”, która działa dzięki obrotom cylindrów, zwijających płaski element ze stali.

Rodzaje i budowa giętarek

Najprostsze urządzenia, jakie znajdziesz w naszej ofercie, to zaginarki ręczne, które zbudowane są ze szczęk i dźwigni. Niektóre modele można swobodnie transportować, a do ich obsługi wystarczy jedna osoba. Najlepiej działają podczas szybkich, drobnych obróbek. Giętarka do blachy mechaniczna to bardziej skomplikowana maszyna, za której pracę odpowiada zautomatyzowany system. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie wysokiej powtarzalności, precyzji i szybkiego tempa pracy.

Jak działa giętarka do blachy?

Mechanizm pracy zaginarki jest bardzo prosty, niezależnie od typu maszyny. Umożliwiają one wygięcie elementów wzdłuż płaszczyzny poziomej lub pionowej, pod pożądanym kątem. Metal jest dociskany do stołu urządzenia przez belkę dociskową, a wystająca ponad nią blacha jest zaginana za pomocą belki gnącej. Dobór odpowiedniej siły i innych parametrów pozwala na osiągnięcie precyzyjnych obróbek. Z reguły im grubszy element chcemy zagiąć, tym więcej mocy potrzebujemy.

Warto pamiętać, że z chwilą zdjęcia z blachy obciążenia, natychmiast odegnie się on na takiej samej zasadzie, jak robi to złożona na pół kartka papieru. Odpowiada za to sprężenie powrotne, a samo zjawisko może powodować niepożądane skutki. Obsługa giętarki wymaga więc pewnego doświadczenia i znajomości, jak działa jej mechanizm.